Erzurum Düzenleme Tarihi : 18 Mayıs 2024 13:47 Haber Girişi : 17 Mayıs 2024 12:11

Kendisini "Benim akli melekelerim yerinde değil" diye savundu

Kendisini
Erzurum'da annesi Serpil Köşebent'i bıçakla öldürüp babası Nevzat Köşebent'i de ağır yaralayan Ahmet Yavuz Köşebent, tutuklu yargılandığı davada iyi hal indirimi uygulanarak müebbet ve 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Kendisini "Benim akli melekelerim yerinde değil" diye savundu

Olay, 13 Nisan 2023 günü saat 10.00 sıralarında Aziziye ilçesi Dadaşkent semti Özçağrı Apartmanı C Blok 1'inci kattaki dairede meydana geldi.

 

Üniversite öğrencisi Ahmet Yavuz Köşebent, mutfaktan aldığı bıçakla yatakta uyuyan annesi Serpil Köşebent'i 5 yerinden bıçaklayarak öldürdü.

 

Köşebent, gelen sesler üzerine odaya giren babası Nevzat Köşebent'i de yaraladı. Babası ile yaşanan arbedede Ahmet Yavuz Köşebent de elinden yaralandı. Nevzat Köşebent, yaralı halde karşı dairedeki komşusuna sığındı. Komşuları tarafından elindeki bıçak alınan Ahmet Yavuz Köşebent, çağırılan polis ekipleri tarafından gözaltına alındı. Psikolojik sorunları olduğu öğrenilen şüpheli, hastanedeki tedavisinin ardından tutuklandı. 

 

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmanın ardından hazırlanan iddianameyle Ahmet Yavuz Köşebent hakkında 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde kamu davası açıldı. İddianamede, Köşebent için annesine yönelik eylemi nedeniyle 'Üstsoya karşı kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet, babasına yönelik eylemi nedeniyle de 'Nitelikli kasten öldürmeye teşebbüs etmek' suçundan da 13 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası istendi.

 

 

Duruşmalarda akli dengesinin yerinde olmadığını belirten Ahmet Yavuz Köşebent için Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'nden gelen raporda 'Öldürme ve ilgili suça teşebbüs' fiili yönünden cezai ehliyetinin tam olduğu belirtildi. 24 Nisan'da yapılan duruşmada Köşebent, "Benim akli melekelerim yerinde değil" diyerek verilen rapora itiraz etti. Köşebent, karar duruşmasında akıl sağlığının yerinde olmadığını ve yaptıklarını istem dışı gerçekleştirdiğini söyledi.

 

Duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti, Ahmet Yavuz Köşebent'i, annesine yönelik 'Üstsoya karşı nitelikli kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış hapis cezasına mahkum etti. Sanığa iyi hal indirimi uygulayan heyet, cezayı müebbet hapis cezasına çevirdi. Sanığın baba Nevzat Köşebent'e yönelik eylemi nedeniyle de 'Nitelikli kasten öldürme suçuna teşebbüs etmek' suçundan verilen 18 yıl hapis cezası yine iyi hal indirimi ile 15 yıla düşürüldü. Hükümle birlikte sanığın tutukluluk halinin devamına karar verildi. HABER MERKEZİ

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • memet 24 Mayıs 2024 16:04

    memleket ne hale geldi böyle.

  • Necmeddin Er 20 Mayıs 2024 09:31

    İyi halin standardı var mı ? Anne ve babasını katleden birisi nasıl iyi olabilir ? Bu iyi ise kötü insan nasıl oluyor ? Gerçi iyi hal indirimi uygulanmasaydı bir kaç sene içinde ya meclis af kanunu çıkarır bunları salıverirdi yada üst taraf kendisine verilen yetkiyle çıkaracağı bir kanunla yine affedebilirdi, bunlar tarihimizde olan şeyler... Hakimlerimiz ellerine verilen yasalara göre karar vermek zorunda ama ülke olarak bizim iyi bir hukuk sistemine ihtiyacımız olduğu aşikar. Ceza hukukumuzu da diğer hukuk düzenlerimizi de yerli vicdani ahlaki bir hale getirmemiz gerekiyor diye düşünüyorum