İlçeler Haber Girişi : 22 Nisan 2014 15:11

Orman işçilerine ağaç kesme ve boylama kursu

Erzurum'un Oltu ilçesinde orman işçilerine yönelik ağaç kesme ve boylama kursu düzenlendi.
Erzurumajans-Erzurum'un Oltu ilçesinde orman işçilerine yönelik ağaç kesme ve boylama kursu düzenlendi.

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol gereğince, Oltu Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ile Oltu Orman İşletme Müdürlüğü işbirliğinde ağaç kesme ve boylama kursu açıldı. Toplam 56 saat olan modül programın pratik eğitimlerinin bitmesinin ardından teorik eğitim kısmına geçildiğini belirten Oltu Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Cemal Tanrıver, kursu başarıyla tamamlayan kursiyerlere birer belge verileceğini ifade etti.

Oltu Orman İşletme Müdürü Cemal Evrim ise kurum olarak yıllık programlarında bulunan orman ürünlerinin istihsalinde orman köylülerini çalıştırdıklarını söyledi. Bugüne kadar orman işlerinde çalıştırdıkları köylülerin iş sağlığı ve iş güvenliği yanında tekniğine uygun kesim ve üretim işlerini yaptırmaya çalıştıklarını aktaran Cemal Evrim, "Orman Genel Müdürlüğümüz iş sağlığı ve iş güvenliği açısından bir hamle yaparak bu yıl orman ürünlerinin istihsalinde çalıştırılacak işçilerin eğitimine yönelik bir çalışma başlattı. Kursa başvuran 95 orman işçisi başvurdu. Bunlardan 75'ini 2014 yılı içerisinde Oltu Orman İşletme Müdürlüğü olarak gerçekleştirmeyi planladığımız orman işlerinde çalıştıracağız" dedi.

Ağaç kesme ve boylama kursunda eğitici olarak görev alan Narman Orman İşletme Şefi Sezgin Esen ise 56 saatlik kursu 10 güne yayarak günde 5-6 saatlik bir kurs programı düzenlediklerini belirterek kursa yoğun bir katılımın olduğunu söyledi. Hem kurum olarak kalifiye eleman ihtiyacına katkı sunmak hem de orman işi yapan kursiyerlerinin yaptıkları işe daha saygı duymalarını sağlamaya yönelik bir çalışma yürüttüklerini kaydeden işletme şefi Sezgin Esen, kurs boyunca iş sağlığı ve iş güvenliği konusunda da ciddi bir bilincin oluştuğunu görmelerinin kendilerini memnun ettiğini belirtti.

Kursiyerlerden Ormanağzı köyünden Süleyman Öztürk yıllardan beri kesim yaptıklarını dile getirirken "Bu kursa katılırken çok şey bildiğimizi sanıyorduk ancak gördük ki çok eksiklerimiz varmış. Elbiseden ayakkabı ve kaskına kadar birçok şeyimizin eksik olduğunu gördük" dedi.

Ayvalı köyünden Musa Demir ise 15 yıldır orman işiyle uğraştığını belirterek "Bizler bugüne kadar bu büyüklerimizden gördüğümüz kadarıyla bu işleri yapıyorduk. Şimdi daha teknik bir eğitim aldık. Bayağı bir eksiğimiz olduğunu gördük. Bahçede ağaç kesme ile ormanda ağaç kesmenin farkının olduğunu kurs sayesinde öğrendik. Yani ağacın ekonomik değerini gözeterek nasıl değerlendirilmesini gerektiğini öğrendik. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.

Ormanağzı köyünden Osman Kalkan da bugüne kadar doğru bildikleri birçok şeyin yanlış olduğunu kurs sayesinde öğrendiklerini aktarırken, "25 yıldır kooperatifimiz var ve bu kooperatif adına ormanda üretim yaptık. Kurstan öğrendiklerimizle bundan böyle yapacağımız orman işlerinde daha doğrusunu ve iyisini yapmaya gayret edeceğiz. Ülke ekonomisine de katkımız olur" dedi.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.