• AKTAŞ
Kültür-Sanat Düzenleme Tarihi : 03 Kasım 2020 16:27 Haber Girişi : 03 Kasım 2020 16:31

Pek nostaljik olur!

Erzurum'un tarihi eserlerinden birisi olan Saat kulesi, önümüzdeki yıldan itibaren aktif hale gelecek.

Erzurumajans-Vedat Refayeli-Erzurum’un tarihi eserlerinden birisi olan Saat kulesi, önümüzdeki yıldan itibaren aktif hale gelecek. Gerekli bütçe ve projesini hazır tutan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, tepsi minare olarak da bilinen Saat kulesinin öteden beri kullanıma kapalı olan mescidinin açılması, merkezi ezan sisteminin burada okunması için bir dizi plan ve proğram yaptı.

 

Şu an Esatpaşa Camiinde okunan merkezi ezan okunması önümüzdeki yıldan itibaren Saat Kulesi olacak bilinen bu tepsi minareden okunacak.  Ayrıca burada namaz da kılınabilecek ve giriş-çıkışlar ayrı ayrı kapılardan olacak.

 

 

Bunun en azından sembolik bir anlamı olacağını düşünüyorum. Kuşkusuz bu karara itiraz edenler de olacak ama şahsen ben de bu kararı son derece ‘sempatik’ buldum ve tepsi minarenin işler hale gelmesi sembolik olarak doğru bir karardır. İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz, kazı çalışmalarının devam etmesinden dolayı minarenin ve mescidinin işler hale gelmesi için Nisan ayını beklediklerini söyledi. ‘’Nostaljik bir şey olacak. Altında başka anlam çıkarmaya gerek yok’’ diyen Almaz, zaten 1800’lü yıllarda ibadet amaçlı yapılan minare ve mescidin yıllar sonra kullanıma açılacak olmasından onur duyacaklarını da belirtti.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • Akif Elitaş 04 Kasım 2020 13:51

    İnşallah olur ve çok güzel olur bir Erzurumlu olarak geçmişimize değer verip güzellikleri on pilana çıkartıp emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

  • Erzurumlu 03 Kasım 2020 19:13

    Yetmez, 2 İmam 2 Müezzin ataması da yapılsın. Daha sempatik olsun. Erzurum'a da daha daha çok fayda sağlar. Böyle ciddi ve önemli bir konuyu ele almanız çok isabetli ve sempatik oldu. Tebrikler.